Twitter

Mezi ikonky v hlavičce přibyla jedna nová. Je na ní jakýsi ptáček a vede na můj účet na twitteru. Využívat ho budu, ale stejně jako Facebook nebo Google+ pouze ke čtení co ostatní píšou, takže tam ode mě nečekejte nějaké příspěvky.

Rádio

Chcete poslouchat rádio a už vás nebaví stále ty samé stanice. V tom případě si můžete vybrat některé z tisíců rádií vysílajících přes internet. Já například poslouchám BBC Radio 2.


Aby se mi to lépe poslouchalo pořídil jsem si nová sluchátka a ne jen tak nějaká. Po náročném průzkumu jsem se rozhodl pro Sennheiser HD 201. Původně jsem měl v úmyslu zakoupit je v melodiecb.cz, protože okolo jejich obchodu chodím každý den, ale jak se ukázalo, tak označení skladem pro ně znamená něco jiného než pro mě a týden se mi čekat nechtělo. Proto jsem využil služeb czc.cz a sluchátka jsem měl do druhého dne a za lepší cenu.

sluchatka

Google+

Nová sociální síť je tady. Já samozřejmě neváhal a hned se zapojil. Musím říct, že oproti tomu přerostlému a napůl nefunkčnímu Facebooku je to zajímavá změna.


I když Facebook a Google+ asi nejde úplně srovnávat. Google+ se totiž podobá i Twitteru a to především tím, že není zapotřebí žádat někoho o přidání do přátel, kvůli tomu aby jste mohli odebírat jeho příspěvky. To je asi ten největší rozdíl od Facebooku. Sice většina uvádí jako největší rozdíl kruhy, ale v článku Udělejte si na Facebooku kruhy jako v Google+ se dozvíte jak to ve skutečnosti je.


Přesto všechno zůstanu u používání Facebooku pouze jako jednoduché chatovací služby a nic víc. Co se týče Google+, tak tam zatím nevím, ale na nějaké velké používání to také zatím nevypadá.

Esteticky zajímavý a nezajímavý web

Zkouškový se blíží a aby jste viděli jak pilně studuji, tak tady je má práce na jeden z předmětů. Ono se nestává často, že musíme něco odevzdávat v písemný podobě. Tak když už jsem si dal tu práci s tím abych to napsal.


Esteticky zajímavý web

Jako estetický web jsem zvolil galerii www.photoserver.cz. I když by se u fotografických portálů dal očekávat kvalitní design, tak tohle je jediný, který mě opravdu zaujal. Nejzajímavější ze všeho je použití barev. Odstíny a barvy jsou použity, tak dobře že žádná na sebe výrazně neupozorňuje a přesto jsou důležité části od sebe dostatečně výrazně odděleny a jsou dosti zřetelné. Jako pozadí je zvolená tmavá barva, díky které jsou fotografie výraznější. Dobře působí i spousta prostoru. Nic není nikde namačkané a všechno má kolem sebe dostatek místa. Je to především tím, že zde nejsou žádné přebytečné informace a proto je dostatek místa pro ty důležité. Jako poslední bod bych uvedl samotné fotografie, které pokud jsou opravdu povedené velkou vahou přispívají celkové estetice webu.


Esteticky nezajímavý web

Esteticky nezajímavý web se mi vybíral hůře, ale nakonec jsem zvolil on-line magazín www.super.cz, který před několika týdny prošel kompletním redesignem a já bych řekl, že ne zrovna úspěšným. Pokud vypneme rušivé reklamy zabírající většinu plochy a kazící vzhled, tak už toho na webu moc nezbývá. Stále tam ovšem najdeme obrovské červené a zelené nadpisy, působící strašným dojmem. Největší záhadou pro mě zůstávají záhadné malé půlkruhy mezi třemi jednotlivými úseky. Zde opravdu nevím za jakým účelem by tam měli být. Web celkově působí jako nepromyšlený a odbytý. Za zajímavou se dá považovat pouze fotografie na pozadí, kterou bych si ale představoval méně výraznou aby tolik neodváděla pozornost.


Závěr

Na závěr musím říct, že je pro mě těžký hodnotit weby po jejich estetické stránce, protože více něž vzhled jsou pro mě důležitější poskytnuté informace jejich uspořádání, přehlednost a možnost jejich rychlého vyhledávání. Podle mě by na internetu měli být na prvním místě informace a teprve na druhém estetika.

Internetová komunikace

Přibližně začátkem tohoto roku přišlo ICQ s novou verzí a s tím přišlo spoustu změn. Ne všechny k lepšímu. Vzhled se sice moc nezměnil, ale myslím, že dřív to bylo lepší. To že přibyla položka přes kterou je možné sledovat změny statusů a podobných věcí je sice zajímavé, ale tvůrcům asi nedošlo, že některé náhrady ICQ umožňují měnit status podle právě přehrávané písničky či filmu, takže si můžete listovat desítkami záznamů obsahujících většinou jenom názvy písniček místo zajímavých informací. Pro mě nejzásadnější změna je konec možnosti nastavit si otevírání konverzací do samostatných oken. Tak jsem se rozhodl porozhlédnou se po nějakém jiném programu.

im

QIP jsem zkoušel už dřív protože všichni tvrdili jak je super, nemá reklamy, které mi nikdy nevadili a má menší spotřebu paměti na kterou jsem nikdy nekoukal. Už tenkrát mě nezaujal, ale zkusil jsem ho znova. Vzhled stále jednoduchý a nezajímavý. Jinak docela dobrý. Ovšem opět stejný problém jako u ICQ. Nenašel jsem možnost, jak nastavit aby se okna konverzací otevírala samostatně.


Jako další jsem se rozhodl vyzkoušet Mirandu. Vypadalo to jako to pravé. Ale moc se mi nezamlouvalo rozsáhlé nastavení a rozšiřování pomocí pluginů. Takže bych trávil hodiny nastavováním a zkoušením než bych byl spokojen. Přesto jsem si řekl, že pokud nenajdu nic lepšího vrátím se k ní.


Pak jsem narazil na Trillian. Ten vypadal už podle popisu jako ideální. Pak jsem zjistil, že je zapotřebí vytvořit si Trillian účet a teprve přes ten se připojovat. Tím jsem skončil, protože si nechci vytvářet další zbytečnou registraci.


Nakonec jsem našel program s názvem Pidgin a u toho už jsem zůstal. Pěkný a jednoduchý. Zvyknout si na něj zabralo jenom chvilku. Další výhoda je podpora spousty protokolů a možnost přihlášení k více účtům najednou. Stejně to také umí Miranda i Trillian.


Takže teď jsem přihlášen jak ke svému ICQ, tak i MSN účtu zároveň. Navíc Facebook nedávno zprovoznil možnost přihlašovat se k chatu jako běžnému jabber účtu. To jsem samozřejmě hned využil. Teď už nemusím být přihlášený k samotnému Facebooku stačí být přihlášený k chatu a na Facebook se kouknout jednou za den na novinky, což mi zabere tak deset minut.