Jak to všechno začalo

Všechno to začalo už skoro před deseti lety, když v časopise ABC, které jsem měl předplacené začal vycházet seriál „Můj web“ o tvorbě webových stránek. Tenkrát jsem se začal učit, jak se taková webová stránka dá vytvořit. Zpočátku jsem stránky nezveřejňoval. Časem mě však přestalo bavit vytvářet si návrhy jen tak pro sebe a tak jsem vypustil první verzi svých stránek do světa internetu. Postupem času se pak vzhled a obsah měnil až do podoby, kterou teď vidíte. Na ten vývoj se také můžete podívat v nové části s názvem historie.


Když už jsem u té minulosti, tak je to také už dva roky co píšu tento blog. V poslední době sice nejsem moc aktivní, ale to se pokusím napravit a právě tento text by měl být začátek mé snahy trochu víc se těmto stránkám věnovat.

Všechno možné o mně

Protože by vám trvalo dlouho než by jste si toho všimli, tak vás o tom informuju. Už jsem sepsal část O mně, kterou jsem dlouho sliboval a na kterou netrpělivě čekáte. Teď se konečně můžete dozvědět vše, co vás zajímá a kdyby vám tam snad něco chybělo, tak se stačí zeptat. Možná vám odpovím.

Jaro je tu

Všechno kvete, příroda se probouzí a tak jsem se rozhodl i vzhled mého webu převést do trochu jarní podoby. Celý velikonoční prázdniny jsem přemýšlel, jak by to mělo vypadat, až jsem se rozhodl pro tento jednoduchý a svěží vzhled se čtyřlístky.


A teď by jsem se mohl začít připravovat na zítřejší čtyři hodiny, během kterých se budu snažit popsat čtyři stránky nějakými nesmysly, který mě zrovna napadnou na zadané téma.

Už je to rok

Teprve teď jsem si všimnul, že nedávno to byl rok, co jsem začal na svůj web kromě fotek dávat nějaký ty články. Za ten jeden rok se podoba a struktura webu změnila už několikrát. Doufám, že pokaždé k lepšímu. Tohle je už 45 článek, což za jeden rok není špatný a snad to bude v budoucnu ještě lepší. Když jsme u těch čísel, tak právě se pohybuju kolem 7000 tisíc slov. Už teď vás mohu informovat o tom, že pracuji na dalších velkých změnách, týkajících se všech částí webu. Nejen že bude spousta změn ve vzhledu, ale budu se snažit i o změny v obsahu, tak aby byly pro vás tyto stránky ještě zajímavější než doposud.

Google

Vyhledávač Google zřejmě zná každý, ale připadá mi, že všechny další služby, které Google nabízí nejsou moc známé. O tyhle aplikace jsem se začal zajímat, když jsem objevil prohlížeč Google Chrome. Při zjišťování informací o Chromu jsem narazil na český Google blog a tam jsem našel seznam všech služeb a spoustu dalších informací. Ke všem mám přístup díky tomu, že jsem se kdysi zaregistroval na Gmail.

graf

Gooogle Chrome

Podle uváděných statistik se jedná o nejrychlejší prohlížeč. Hned jsem si oblíbil právě jeho rychlost a jednoduchost. Někomu sice může chybět spousta funkcí z jiných prohlížečů, ale já jsem v něm našel všechno co potřebuji. Na obrázku můžete vidět jaké prohlížeče používají návštěvníci mých stránek.


Google Mail

První mail jsem měl na seznamu. Teď mam seznam jenom pro přístup na Spolužáky a maily mam přesměrovaný na Google, kde se dají třídit podle jednotlivých štítků. Díky tomu můžu rychle najít požadovaný email. Kromě toho si můžu chatovat se všema, kdo taky mají Gmail a hlavně nemam každý den schránku plnou spamu, díky kvalitní ochraně.


Google Analytics

Na všemožné statistiky je tu Google Analytics. Díky němu můžu sledovat návštěvnost a spoustu dalších statistik nejen mých stránek, ale i všech dalších, které jsem vytvořil.


Google Reader

Je čtečka RSS. Myslím, že právě díky její existenci, neobsahuje Chrome vlastní integrovanou čtečku. Vlastně je to výhoda, protože Google Reader mám k dispozici, všude kde se můžu připojit k internetu. Zajímavá funkce je zobrazování článků, které mě zaujali na osobní veřejnou stránku. Odkaz na tu stránku pak stačí poslat komu chci.


Google mapy a Google Earth

První z nich je podobný Mapám.cz, zdá se mi akorát, že Mapy.cz jsou trochu pomalejší. Google Earth je ovšem trochu odlišný. V nejnovější verzi jsou už zpracovaný oceány, některý města se dají zobrazovat ve 3D a nově se můžete kouknout i na Mars. Ovšem nejdůležitější jsou fotografie jednotlivých míst, který můžou uživatelé sami přidávat.


Překladač Google

Existuje i Google slovník, ale proč si překládat jednotlivý slova, když překladač umí celý věty, články a dokonce i přeloží celou stránku, stačí zadat místo textu url adresu. Věty sice nejsou zrovna moc český, pro porozumění to však stačí.


Tohle je stručný popis toho co používám já. Vám se třeba budou hodit i další skvělé aplikace od Googlu, takže si je můžete všechny projít. Když teď tak koukám na to co jsem napsal, tak jsem zvědav jak budou vyhledávače koukat na to kolikrát jsem zvládnul napsat slovo google na pár řádek textu.