Takže je čas zhodnotit uplynulý rok. Tento rok by se dal nazvat rokem dýně. Vypěstování dýně se ukázalo jako náročná činnost, ze které toho moc nevzejde a po jakémkoliv způsobu přípravy to není žádná delikatesa. Příští rok se asi budu muset zaměřit na jiný druh plodin.
Tento rok by se také dal nazvat rokem angličtiny. Vychutnal jsem si všech šest pokusů, ale nakonec jsem tu zkoušku zvládl. Zkoušku, která je naprosto nesmyslná a kterou si někdo vymyslel jenom aby to vypadalo že se na té škole něco dělá.
Samozřejmě jsem také pokračoval ve čtení knih pomocí mé čtečky Kindle. Tento rok bych doporučil dvě knihy. Za prvé knihu Drž mě pevně, miluj mě zlehka - Příběhy z tančírny Century a za druhé, pro ty které by zajímalo, jak to bylo v historii a jak je to dnes s autorskými právy, bych doporučil knihu Svobodná kultura.
Dále se dostáváme k filmům. Stejně jako u knih i zde mam doporučení na dva filmy. První je už trochu starší dokument Super Size Me na který by se měli povinně kouknout všichni stravující se v jakémkoliv zařízení typu McDonalds a KFC. Druhý je film, který bych ohodnotil jako nejlepší film tohoto roku a je to Atlas mraků.
Tak to by bylo asi všechno z tohoto roku a uvidíme se zase v roce příštím.
Takže je načase udělat celkový souhrn. Začneme pěkně od začátku. V lednu jsem začal hodnotit knížky. To jsem ovšem ještě netušil, že o dva měsíce později si koupím čtečku Kindle a začnu číst jednu knížku za druhou. Tomu ale ještě předcházelo zakoupení hry Minecraft. Jedné z nejlepších her poslední doby. Pak jsem pokračoval jenom samým čtením, sledováním filmů a tu a tam nějakou fotkou. Začátkem prázdnin jsem přišel o své dva zuby. Další zajímavou událostí byl, jako každý rok tábor na Zátoni, po kterém následoval ještě jeden . Také jsem se zaregistroval na Google+. To nebyla zas tak velká událost. Zato velkou událostí bylo to, že to Skrnda zabalila. Potom jsme byli na oddílových narozeninách. Ještě jsem si pořídil nový sluchátka a už tu byly Vánoce. To byl stručně celý rok.
Teď ještě nějaké ty statistiky. Tak těch knih jsem za tento rok přečetl dvacet. A jako nejlepší z těchto dvaceti bych zvolil zřejmě Muže ve zbrani. Teď filmy. Těch jsem shlédnul nebo tedy spíš ohodnotil 142. Byli mezi nimi totiž i starší kousky na které jsem si vzpomněl nebo na které jsem se koukl až teď. A jaký film z těch 142 byl nejlepší? Pokud bych měl vybírat z filmů natočených letos, tak bych vybral Půlnoc v Paříži a Rango. Z těch dříve natočených byl volil Mary a Max.
Dál tu mám nějaké statistiky mých stránek. Jsem velice rád, že celých 83% návštěvníků používá kvalitní prohlížeč Chrome nebo Firefox a pouze 12% používá ošklivý a životu nebezpečný Explorer. Hledaná slova, přes které přicházejí návštěvníci jsem letos zkrátil na ty nejčastější.
skrnda – ta už neexistuje
minecraft – je vidět, že o tu hru je opravdu zájem
gooogle prekladac – tak ten hledám taky dost často
piskarna vrabce – netuším kde to je, ale návštěvníci to tu hledají několikrát do týdne a to ať je léto nebo zima
prášky na paměť – tohle je stejný jak piskarna vrabce, netuším
Tak to by bylo za tento rok asi všechno a mě nezbývá než vám popřát vše nejlepší v novém roce.
Už je to skoro tři měsíce co jsem šťastným vlastníkem čtečky elektronických knih Kindle. Za tu dobu jsem přečetl devět knih a zhruba 60% knihy desáté. To mi připadá jako docela dobrý výsledek. Zatím jsem se začetl především do úžasné Úžasné Zeměplochy od Terryho Pratchetta a to především do těch knih ve kterých se vyskytuje Městská hlídka. Členem hlídky je totiž úžasný kapitán Karotka Rudykopalsson.
Ze začátku jsem si sice vyzkoušel všechny jeho schopnosti, ale nakonec ho nepoužívám k ničemu jinému než ke čtení. Piškvorky mě přestali bavit po desátý výhře. Ono si totiž stačí zapamatovat jeden postup jak vyhrát a ten používat pořád dokola. Na takový ty věci jako přehrávání hudby, internet a hledání min je zase pohodlnější notebook. Tím už na Kindl zbývá jenom to čtení. Ale díky tomu, že se neplýtvá baterie na ty ostatní věci, mi vydrží přibližně na dvě knížky, což je asi tak dva až tři týdny.
Zdolal jsem další knihu. Tentokrát to bylo Mládí v hajzlu V. Bylo to stejně úžasný jako všechny předchozí díly. Teď ale nějaký ty slibovaný podrobnosti o Kindlu.
Displej – Je opravdu super. Bílá sice není stoprocentní bílá, ale to si ani neuvědomíte. Černá je samozřejmě naprosto černá. Čitelnost je, tak jak se všude uvádí, naprosto srovnatelná s knížkou.
Podporované formáty – Uvádějí se pdf, txt a mobi. Nečekejte ovšem nějaký zázraky ohledně pdf. U něj je možné měnit velikost stránky pouze po padesáti procentech a při čitelné velikosti se stránka na displej nevejde a je zapotřebí posouvat do stran, nahoru a dolu. Proto je nejlepší řešení převádět všechno do formátu mobi. Ideální je k tomu použít program Calibre, přes který se dají soubory rovnou nahrávat do čtečky. Pokud máte text ve formátu mobi, můžete potom měnit velikost písma a to se přizpůsobí stránce.
Hry – Kindle obsahuje dvě hry. Hledání min a piškvorky.
Přehrávání hudby a čtení textu – Na zadní straně se nacházejí dva stereo reproduktory, které slouží k přehrávání mp3 souborů a nebo k předčítání. Předčítat je možné pouze angličtinu a na výběr je ze dvou hlasů. Mužského a ženského. Oběma je celkem rozumět.
Webový prohlížeč – K internetu je možné se připojit pomocí wifi. Pohyb po stránce není jednoduchý, ale pro zjištění nějakých informací, přečtení článku nebo napsání krátkého komentáře je to dostačující.
Registrace – Pro registraci čtečky je nutné jí spárovat s účtem u Amazonu. Tím získáte e-mail na který můžete zasílat soubory a ty vám budou doručeny na váš Kindle. Budete moci nakupovat knihy u Amazonu, samozřejmě v češtině tam žádnou nenajdete. A budete moci vytvářet kolekce pro řazení knih. V kolekcích už ale není možné vytvářet vnořené kolekce. Otázkou u registrace zůstává, jak moc může Amazon sledovat obsah vaší čtečky. Zatím tvrdí, že mají přístup pouze ke knihám u nich zakoupených a soubory nahrané jiným způsobem nevidí. To jim věřit můžeme a taky nemusíme.
Hacky – Pro Kindle už bylo vytvořeno spoustu neoficiálních vylepšení. Většina z nich mi ovšem připadá zbytečná. Na co mi třeba bude čeština, když není skoro co překládat. Těch pár položek v menu se dá zvládnout i v angličtině.
Dalo by se toho napsat ještě spoustu, ale těch popisů je všude tolik, že jsem se spíš snažil sepsat něco o čem se tak často nepíše.
Jako první jsem přečetl jednu známou knihu, kterou jsem dosud neznal. Jmenuje se Tracyho tygr a byla moc hezká. Nejhezčí ale bylo, jak krásně se četla na mé nové čtečce.