Esteticky zajímavý a nezajímavý web

Zkouškový se blíží a aby jste viděli jak pilně studuji, tak tady je má práce na jeden z předmětů. Ono se nestává často, že musíme něco odevzdávat v písemný podobě. Tak když už jsem si dal tu práci s tím abych to napsal.


Esteticky zajímavý web

Jako estetický web jsem zvolil galerii www.photoserver.cz. I když by se u fotografických portálů dal očekávat kvalitní design, tak tohle je jediný, který mě opravdu zaujal. Nejzajímavější ze všeho je použití barev. Odstíny a barvy jsou použity, tak dobře že žádná na sebe výrazně neupozorňuje a přesto jsou důležité části od sebe dostatečně výrazně odděleny a jsou dosti zřetelné. Jako pozadí je zvolená tmavá barva, díky které jsou fotografie výraznější. Dobře působí i spousta prostoru. Nic není nikde namačkané a všechno má kolem sebe dostatek místa. Je to především tím, že zde nejsou žádné přebytečné informace a proto je dostatek místa pro ty důležité. Jako poslední bod bych uvedl samotné fotografie, které pokud jsou opravdu povedené velkou vahou přispívají celkové estetice webu.


Esteticky nezajímavý web

Esteticky nezajímavý web se mi vybíral hůře, ale nakonec jsem zvolil on-line magazín www.super.cz, který před několika týdny prošel kompletním redesignem a já bych řekl, že ne zrovna úspěšným. Pokud vypneme rušivé reklamy zabírající většinu plochy a kazící vzhled, tak už toho na webu moc nezbývá. Stále tam ovšem najdeme obrovské červené a zelené nadpisy, působící strašným dojmem. Největší záhadou pro mě zůstávají záhadné malé půlkruhy mezi třemi jednotlivými úseky. Zde opravdu nevím za jakým účelem by tam měli být. Web celkově působí jako nepromyšlený a odbytý. Za zajímavou se dá považovat pouze fotografie na pozadí, kterou bych si ale představoval méně výraznou aby tolik neodváděla pozornost.


Závěr

Na závěr musím říct, že je pro mě těžký hodnotit weby po jejich estetické stránce, protože více něž vzhled jsou pro mě důležitější poskytnuté informace jejich uspořádání, přehlednost a možnost jejich rychlého vyhledávání. Podle mě by na internetu měli být na prvním místě informace a teprve na druhém estetika.

Filmový duben

Správci osudu – Během prvních minut to vypadalo jako nic moc, ale po tom co se trochu víc vysvětlil děj už to začalo být zajímavý. Nakonec to byl nejlepší film z této čtveřice.


Londýnský gangster – Romantický film ve kterým jsem marně hledal romantiku, ale mrtvol tam bylo spoustu. Dalo by se říct, že každá postava, která tam vystupuje déle jak dvě minuty, skončí nakonec mrtvá. Aspoň tam nejsou žádný zdlouhavý řeči před tím, než někdo někoho zabije. Prostě přijdou vytáhnu pistoli, nůž nebo kladivo, zabijou a odejdou.


Zdrojový kód – Nudný opakování jedné scény pořád dokola. Nesmyslný, slabý příběh a na závěr dosti ubohý závěr. Jenom by mě zajímalo, za co to má tak vysoký hodnocení.


Láska a jiné závislosti – Dalo by se říct, že je to jako Hlavně nezávazně akorát v jiným prostředí. I když ani to prostředí není zas až tak odlišný.

Čmelák

cmelak

Něco málo o Kindle 3

Zdolal jsem další knihu. Tentokrát to bylo Mládí v hajzlu V. Bylo to stejně úžasný jako všechny předchozí díly. Teď ale nějaký ty slibovaný podrobnosti o Kindlu.


Displej – Je opravdu super. Bílá sice není stoprocentní bílá, ale to si ani neuvědomíte. Černá je samozřejmě naprosto černá. Čitelnost je, tak jak se všude uvádí, naprosto srovnatelná s knížkou.


Podporované formáty – Uvádějí se pdf, txt a mobi. Nečekejte ovšem nějaký zázraky ohledně pdf. U něj je možné měnit velikost stránky pouze po padesáti procentech a při čitelné velikosti se stránka na displej nevejde a je zapotřebí posouvat do stran, nahoru a dolu. Proto je nejlepší řešení převádět všechno do formátu mobi. Ideální je k tomu použít program Calibre, přes který se dají soubory rovnou nahrávat do čtečky. Pokud máte text ve formátu mobi, můžete potom měnit velikost písma a to se přizpůsobí stránce.


Hry – Kindle obsahuje dvě hry. Hledání min a piškvorky.


Přehrávání hudby a čtení textu – Na zadní straně se nacházejí dva stereo reproduktory, které slouží k přehrávání mp3 souborů a nebo k předčítání. Předčítat je možné pouze angličtinu a na výběr je ze dvou hlasů. Mužského a ženského. Oběma je celkem rozumět.


Webový prohlížeč – K internetu je možné se připojit pomocí wifi. Pohyb po stránce není jednoduchý, ale pro zjištění nějakých informací, přečtení článku nebo napsání krátkého komentáře je to dostačující.


Registrace – Pro registraci čtečky je nutné jí spárovat s účtem u Amazonu. Tím získáte e-mail na který můžete zasílat soubory a ty vám budou doručeny na váš Kindle. Budete moci nakupovat knihy u Amazonu, samozřejmě v češtině tam žádnou nenajdete. A budete moci vytvářet kolekce pro řazení knih. V kolekcích už ale není možné vytvářet vnořené kolekce. Otázkou u registrace zůstává, jak moc může Amazon sledovat obsah vaší čtečky. Zatím tvrdí, že mají přístup pouze ke knihám u nich zakoupených a soubory nahrané jiným způsobem nevidí. To jim věřit můžeme a taky nemusíme.


Hacky – Pro Kindle už bylo vytvořeno spoustu neoficiálních vylepšení. Většina z nich mi ovšem připadá zbytečná. Na co mi třeba bude čeština, když není skoro co překládat. Těch pár položek v menu se dá zvládnout i v angličtině.


Dalo by se toho napsat ještě spoustu, ale těch popisů je všude tolik, že jsem se spíš snažil sepsat něco o čem se tak často nepíše.

Filmový březen

Hlavně nezávazně – Romantická komedie, která není v ničem nějak výjimečná. A i když nevím proč, tak byla celou dobu hrozně zábavná. Takže jsem se musel pořád něčemu smát.


Norské dřevo – Krásná příroda. Zajímavý příběh. Rozhodně ovšem doporučuji pouze pro silně psychicky odolné osoby.


Útěk ze Sibiře – Film o hodně dlouhý cestě pěšky a nic jiného než tu cestu tam nečekejte. Až k hranicím Ruska s Mongolskem to je zajímavý, ale pak už začíná být ta procházka trochu nudná.


Rango – Úžasně povedený animák o jednom chameleonovi co náhodou vypadne ze svého terária rovnou doprostřed Mohavksé pouště. Kde začíná jeho boj o přežití.